Ukoliko još uvek niste čuli za agilno poslovanje i SCRUM metodologiju i kako mogu unaprediti vaše poslovanje, sada je krajnje vreme! Amazon, Microsoft, Apple, Google i Facebook samo su neke od velikih i uspešnih svetskih firmi koje svoje poslovanje zasnivaju na agilnim/SCRUM principima. Iako je ovakav vid poslovanja najpre zahvatio IT industriju, poslednjih desetak godina se širi i na druge grane. Agilna kultura i poslovanja i upravljanja podrazumeva set agilnih veština komunikacije, organizacije i upravljanja timovima, a najrasprostranjenija metodologija za uvođenje agilnog je SCRUM.
Koliko je traženo zanimanje SCRUM mastera i agilnih trenera najbolje možemo videti analizom LinkedIn-a. Na ovoj mreži trenutno je otvoreno preko 12.000 pozicija za SCRUM mastera, 87.944 pozicije eksplicitno povezane sa SCRUM-om, 242.482 pozicije eksplicitno povezane sa agilnim. Sa druge strane među korisnicima postoji 20.000 registrovanih agilnih trenera i profesionalaca. Ove brojke se bitno odražavaju i na plate agilnih profesonalaca, pa tako u SAD osnovna godišnja plata za SCRUM mastera iznosi više od 100.000 dolara, čak i u Srbiji njihova mesečna primanja iznose nekoliko hiljada evra. Najnovija studija koju je sprovela SCRUM Alliance potvrđuje da su SCRUM profesionalci prošle godine imali najbrži trend rasta plata, bez obzira na obrazovanje, oblast poslovanja i veličinu kompanije.
Na svetskom nivou, među korisnicima LinkedIn-a 4 miliona ljudi ima reč “Agile” u svojoj tituli, a čak 36.646 kompanija je ima u svom nazivu. Nasuprot tome, u Srbiji reč “Agile” u svojoj tituli ima svega 3.300 korisnika ove mreže. Do pre nekoliko godina reč agilno je bila popuna nepoznanica kod nas, pa i ovaj broj možemo smatrati pomakom ka svetskim trendovima.
Ukratko, agilno poslovanje podrazumeva podelu zaposlenih u više samodovoljnih timova, koje vode SCRUM Master i Product Owner. Potrebno je da timovi budu što manji, kako bi se procesi brže odvijali i skratio lanac komunikacije. Svaki projekat se radi u više kratkih interacija tj. ciklusa, kako bi se skratilo vreme čekanja i ispravile sve potencijalne greške pre prelaska na sledeći ciklus. Svaki zadatak ima jednu odgovornu osobu, koja snosi svu odgovornost ukoliko on nije izvršen ili nešto ne ide po planu.
U formalnom obrazovanju još uvek ne postoje studije koje bi pripremile ljude za agilna zanimanja, pa se ta znanja i veštine uglavnom stiču na sertifikovanim kursevima.
Među firmama koje aktivno traže članove agilnih timova nalaze se Endava, Tomtom, eFront, Addecco, Comtrade, Zühlke Group, GoDaddy, Ericsson, Seavus i mnogi drugi.
Izvor: helloworld.rs